حق کمیسیون در رهن و اجاره

تومان

تومان

حق کمیسیون 0 تومان

مالیات بر ارزش افزوده 0 تومان

کمیسیون قابل پرداخت هر طرف


0

حق کمیسیون برای رهن و اجاره ملک

توجه: این ابزار در حال اپدیت متناسب با سال 1403 میباشد، و احتمالا نتیجه فعلی کمی بیشتر باشد چون بر اساس سال 1402 تنظیم شده است.
شاید در نگاه اول از خود بپرسیم حق کمیسیون چیست؟ و مالک و مستاجر تحت چه محاسباتی وظیفه پرداخت آن را دارند. این پول به چه کسی یا کسانی می بایست پرداخت شود و چرا؟ در هر معامله ی ملکی قطعا دو نفر شخص حقیقی یا حقوقی وجود دارند. یک مالک و دوم خریدار یا در این مقاله "مستاجر". شناخت کافی از ملک و جغرافیای پیرامون آن در یک معالمه ضروری است. اینکه جزییات ملک از قبیل متراژ،.. معایب و یا مزایای آن ملک مهم است. حال این ملک از دسته خانه و آپارتمان و یا ویلا باشد و یا از دسته زمین مغازه و یا ملک تجاری باشد. از دیگر مسائل مهم موقعیتی است که ملک در آن قرار گرفته است. با توجه به تمام این کلیات و جزییات داخل آنها ملک قیمت گذاری می شود. اگر چه مسلما کسی که به عنوان مستاجر می خواهد ملک را شناسایی کند پس از بازدید اولیه تا حدودی اشرافی پیدا میکند. اما وجود یک کارشناس توانا که تسلط کامل به ملک مورد نظر داشته باشد و همچنین از مهندسی ساختمان سررشته داشته تا بتواند معایب و مزایای ملک را شناسایی کند برای هر دوطرف معامله یعنی هم مالک و هم مستاجر ضروری است. محاسبه کمیسیون املاک یکی از مواردی است که اکثر افراد قبل از اجاره و یا خرید ملک میخواهند از آن آگاهی داشته باشند و دوست دارند از نحوه محاسبه کمیسیون املاک آگاهی داشته باشند، ما در وب سایت ملک فوری نحوه محاسبه آنلاین کمیسیون املاک را آورده ایم تنها کافی است برای محاسبه موارد مورد نظر راوارد نمایید تا مقدار تقریبی کمیسیون در اختیار شما قرار بگیرد.

حق کمیسیون برای رهن و اجاره ملک
حق کمیسیون چیست؟

حال میخواهیم بدانیم حق کمیسیون چیست؟

پس از کارشناسی ملک توسط کارشناس و جلب رضایت طرفین قرارداد توسط او و سپس عقد قرار داد بین مالک و مستاجر، می بایست مبلغ پولی به عنوان دستمزد انجام کار تحت عنوان حق کمیسیون به کارشناس مربوطه پرداخت شود. در همه جای دنیا این مسئله امری قانونی و متداول است. این مبلغ هم از طرف مالک پرداخت می شود و هم از طرف مستاجر. حال سوال پیش می اید که میزان کمیسیون خرید و فروش ملک چقدر است در رابطه با این موضوع باید بگوییم با توجه بهقیمت ملک خریداری شده و یا فروخته شده می توانیم متوجه شویم که حق کمیسیون ملک چقدراست هر چقدر ارزش ملک شما بیشتر باشد در واقع مقدار کمیسیون آن نیز افزایش خواهد یافت. مشاوران املاک موظف به ارائه رسید به طرفین معامله هستند و مبلغ دریافتی خود را به عنوان حق کمیسیون املاک در قرارداد ذکر میکنند. میزان این حق الزحمه برابر با مبلغ تصویب شده توسط اتحادیه املاک کشور است و مشاوران املاک نمیتوانند مبالغ بیشتری را از طرف مشتریان درخواست کنند. همچنین، بر اساس قانون، هر مشاور املاک موظف است نحوه محاسبه حق کمیسیون را در دفتر خود نصب کند تا مشتریان با دقت بیشتری در مورد مبلغی که باید پرداخت کنند، آگاهی پیدا کنند. در نهایت، بهتر است مشتریان قبل از انجام معامله، با مشاوران املاک مذاکره در مورد میزان حق الزحمه و شرایط دیگر را انجام دهند.

نحوه محاسبه حق کمیسیون رهن و اجاره

در چنین معاملاتی یک مبلغ اولیه به عنوان رهن در روز اول قرارداد از مستاجر دریافت می شود و نیز مصوب می شود که مبلغی تحت عنوان اجاره خانه به طور ماهیانه به مالک پرداخت شود. حق کمیسیون مشاور به این ترتیب می شود که ابتدا باید میزان رهن را به اجاره تبدیل کرد. یعنی اگر مبلغ رهن به طور مثال ۸۰ میلیون است طبق مصوبه سال ۱۴۰۰ که به ازای هر یک میلیون ۳۰۰۰۰ تومان اجاره در نظر گرفته شده است پس در ۳۰هزار تومان ضرب شود.

۸۰ × ۳۰۰۰۰ = ۲۴۰۰۰۰۰
حال، عدد به دست آمده با اجاره بها ماهیانه تعیین شده در قرارداد جمع بسته می شود. ۲۵٪ از عدد به دست آمده حق کمیسیون بنگاه است. نکته مهم این است که طبق مصوب صنف مشاورین املاک می بایست ۹٪ به عنوان مالیات ارزش افزوده به تمام قرار دادها اضافه شود. پس در مرحله آخر محاسبه، باید به مبلغ ضرب شده در بالا، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه گردد. مبلغ نهایی به دست آمده حق کمیسیون مشاورین املاک می باشد. که همانطور که اشاره شد هم از طرف مالک و هم مستاجر به کارشناس املاک پرداخت می شود.