حق کمیسیون در فروش ملک

تومان

حق کمیسیون 0 تومان

مالیات بر ارزش افزوده 0 تومان

کمیسیون قابل پرداخت هر طرف


0

منظور از حق کمیسیون چیست؟

یک معامله امن و مطمئن خواه در زمینه خرید و فروش ملک و خواه در بخش رهن و اجاره ملک زمانی صورت می گیرد که قطعا با حضور یک کارشناس ماهر و یک مشاور زبده انجام شود. متخصصی که اشرافیت کامل به ملک داشته و منطقه ای که مد نظر خریدار است را کاملا بشناسد و بتواند واسطه خوبی برای پیدا کردن یک مشتری مناسب برای افراد فروشنده و یک ملک ارزنده و مناسب برای کسانی که به دنبال خرید و یا اجاره ملک هستند باشد. برای انجام یک معامله ملکی قانونمند و صحیح در تمام دنیا قائده و قانونی وضع شده است که عرف جامعه نیز آن را پذیرفته است. لذا در تمام معاملات ملکی روال کار به این صورت است که درصد بسیار کوچکی از معامله به عنوان حق مشاوره و حق معرفی ملک و خریدار به شخص کارشناس ملکی جهت حق مشاوره و دستمزد کار داده می شود‌. در اصطلاح معاملاتی به این درصد و دستمزد کار، حق کمیسیون گفته می شود.

منظور از حق کمیسیون چیست؟
حق کمیسیون فروش ملک

حق کمیسیون فروش ملک

همانطور که اشاره شد حق کمیسیون چه در رهن و اجاره ملک و چه در فروش آن به صورت سالانه از طرف اتحادیه صنف مشاورین املاک (هر منطقه) و با حضور رییس اتحادیه صنف مشاورین املاک بررسی شده و تعیین میشود و سپس به تمام مشاورین املاک به صورت مدون و مکتوب اعلام میگردد. محاسبه حق کمیسیون در سال 1402 به این صورت است که ارزش ملک اگر تا 500 میلیون تومان باشد 1 درصد ارزش ملک از طرفین گرفته میشود (هر طرف نیم درصد) و از مبلغ 500 میلیون تومان تا یک میلیارد تومان 8 دهم از دو طرف و از مبلغ یک میلیارد تومان تا دو میلیارد تومان شش دهم از طرفین و بالاتر از دو میلیارد نیم درصد از طرفیت دریافت میشود. یک نکته مهم که در تمام معاملات ملکی چه رهن و اجاره و چه خرید و فروش اتفاق می افتد این است که تمام معاملات ۹٪ نیز به عنوان مالیات بر ارزش افزوده به بقیه حق کمیسیون اضافه می شود و مجموع همه اینها حق کمیسیون فروش ملک را تعیین میکند. نکته مهم این است که این مبلغ می بایست به طور جداگانه هم از سوی مالک و هم از طرف خریدار به کارشناس یا همان مشاور املاک پرداخت شود.

نحوه محاسبه حق کمیسیون در فروش املاک

اگر به طور مثال قیمت یک زمین 700 میلیون تومان باشد به روش زیر حساب می شود.
بخش اول کمیسیون = 1% * 5۰۰ میلیون
بخش دوم کمیسیون = 0.8% * 2۰۰ میلیون
کل کمیسیون = بخش دوم کمیسیون + بخش اول کمیسیون
مبلغ مالیات = 9% * کل کمیسیون
مجموع پولی که طرفین می بایست به مشاور املاک پرداخت کنند = کل کمیسیون + مالیات
مجددا تاکید می گردد که این پول هم از طرف خریدار و هم از طرف فروشنده جداگانه پرداخت خواهد شد. مجموعه ملکی ملک فوری می تواند برای انجام تمام معاملات ملکی به عنوان یک مشاور امن و یک کارشناس متخصص در خدمت شما عزیزان باشد.
نحوه محاسبه حق کمیسیون در فروش املاک