حق کمیسیون در اجاره کامل

تومان

حق کمیسیون 0 تومان

مالیات بر ارزش افزوده 0 تومان

کمیسیون قابل پرداخت هر طرف


0

حق کمیسیون به چه معناست؟

نیاز به یک کارشناس ملکی و مشاور توانمند که بتواند ما را در مسیر انتخاب درست هدایت کند قطعا امری طبیعی و معقول است. یک کارشناس خوب که اگر مالک هستیم ملک ما را به درستی شناسایی نموده و به خوبی معرفی نماید و اگر به دنبال ملک هستیم خواسته و سلیقه ما را درست بشنود و در انتخاب موقعیت مکانی و ملک ارزشمند به ما کمک نماید.‌ مجموعه ملکی ملک فوری این توانایی را دارد تا این نقش مهم را برای مراجعین خود به نحو احسن ایفا نماید. در این راستا آنچه کارشناسان و مشاوران املاک به عنوان حق دستمزد دریافت می نمایند حقی قانونی است که در تمام معاملات ملکی دنیا امری جا افتاده و متداول است که در اصطلاح املاک به آن حق کمیسیون گفته می شود. نکته مهم اینجاست که این حق کمیسیون به طور سالانه در اتحادیه اصناف صنف مشاورین املاک بررسی شده و به تصویب می رسد.

حق کمیسیون چیست؟
محاسبه آنلاین حق کمیسیون در اجاره ملک

نحوه محاسبه حق کمیسیون در اجاره ملک

اگر مستاجری شرایط پرداخت مبلغ بالا برای رهن ندارد و تمایل دارد که به صورت ماهیانه مبلغی را به عنوان اجاره ملک پرداخت نماید. می بایست ابتدا قیمت گذاری روی ارزش واقعی رهن و اینکه این خانه یا زمین و یا مغازه و هر ملک دیگری که مورد نظر است، چقدر ارزش ملکی دارد که مبلغ رهن برایش تعیین شود. سپس به ازای هر یک میلیون ریال از مبلغ رهن مبلغ ۳۰ هزار تومان به عنوان اجاره برای آن در نظر گرفته شود. مثلا اگر ملکی پس از قیمت گذاری مقرر شد که ۵۰ میلیون ارزش رهن را دارد به ازای آن اجاره تعیین می شود.

۵۰ × ۳۰۰۰۰ = ۱۵۰۰۰۰۰
یعنی مبلغ اجاره این ملک به طور ماهیانه یک میلیون و پانصد هزار تومان می باشد. حال برای محاسبه حق کمیسیون این مبلغ را در ۲۵٪ ضرب می کنیم حق کمیسیون مشاورین املاک نیز دارای تعرفه مشخصی از سوی اتحادیه مشاورین املاک است که از طرفین معامله این کارمزد را دریافت می‌کنند.

محاسبه حق کمیسیون برای املاک اجاره ای

حق کمیسیون = 25% * 1500000
و در نهایت پاسخ را در ۹٪ مالیات بر ارزش افزوده ضرب می نماییم.
مبلغ مالیات = ۹٪ × مبلغ کمیسیون
مبلغ قابل پرداخت از مجموع مبلغ مالیات و حق کمیسیون حاصل می شود. پس مبلغ نهایی که هریک از طرفین معامله می بایست در نهایت به مشاور پرداخت نمایند عبارت است از :
حق کمیسیون + مبلغ مالیات

محاسبه حق کمیسیون برای املاک اجاره ای

شاید سوال مطرح شود که چرا باید حق مالیات نیز پرداخت شود و آیا این قانونی است؟ در پاسخ باید گفت بله. چون مشاورین املاک که دارای مجوز قانونی جهت انجام کار خود می باشند به طور سالانه پولی را به عنوان مالیات به دستگاه های دولتی زیربط پرداخت می نمایند. گاه در معاملات کوچک و البته بیشتر در معاملات بزرگ پیش می آید که طرفین معامله به تعرفه قانونی حق کمیسیون بسنده نمی کنند و اضافه تر از این مبلغ، پولی را به عنوان شیرینی به مشاور پرداخت می نمایند. اینجاست که اگر مشاوری کار خود را صادقانه و با دقت انجام داده باشد قطعا مشمول چنین اتفاق خوشایندی خواهد شد.