حق کمیسیون در رهن کامل

تومان

حق کمیسیون 0 تومان

مالیات بر ارزش افزوده 0 تومان

کمیسیون قابل پرداخت هر طرف


0

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای رهن کامل

اگر بخواهیم یک معامله امن و مطمئن خواه در زمینه خرید و فروش ملک و خواه در بخش رهن و اجاره ملک داشته باشیم قطعا نیازمند حضور یک کارشناس ماهر و یک مشاور زبده هستیم که اشرافیت کامل به ملک داشته و منطقه مورد نظر ما را کاملا می شناسد و می تواند واسطه خوبی برای پیدا کردن یک مشتری خوب برای شخص فروشنده و یک ملک ارزنده و مناسب برای شخص خریدار یا اجاره کننده باشد. یک مشاور املاک خوب باید آنقدر در کار خود مهارت و در کلام خود صداقت داشته باشد که شخص مالک و طرف خریدار هر دو به وی اعتماد داشته باشند و این حسن اعتماد نه تنها به نفع طرفین معامله خواهد بود بلکه کاملا به سود فرد مشاور و یا کارشناس نیز می باشد. که در ادامه توضیح خواهیم داد. در تمام معاملات ملکی کل دنیا آنچه در معاملات ملکی مرسوم است و کاملا شکل قانونی دارد این است که در یک معامله ملکی درصد بسیار کوچکی از معامله به عنوان حق مشاوره و حق معرفی ملک و خریدار به شخص کارشناس ملکی جهت حق مشاوره و دستمزد کار داده می شود‌. در اصطلاح معاملاتی به این درصد و دستمزد کار، حق کمیسیون گفته می شود.

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای رهن کامل
حق کمیسیون در معاملات رهن کامل ملک

حق کمیسیون در معاملات رهن کامل ملک

حق کمیسیون مبلغی است که هر دوطرف معامله ملزم به پرداخت آن هستند. اما اینکه این مبلغ چطور و چقدر باید باشد فرمول محاسبه ای دارد که اصناف ملک و املاک به طور سالانه آن را مصوب می نمایند. نکته مهم این است که در معاملات رهن کامل، رهن و اجاره و یا فروش ملک، مبلغ حق کمیسیون متغیر است. علاوه بر این مبلغ نیز ۹ درصد دیگر تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده به ان اضافه می شود که حق قانونی کمیسیون می باشد.

نحوه محاسبه حق کمیسیون در رهن ملک

در بخش رهن کامل باید مبلغ اجاره را به رهن تبدیل کنیم. به طوری که از هر یک میلیون رهن ملک مبلغ ۳۰ هزار تومان اجاره گرفته می شود‌. یعنی به طور مثال اگر رهن یک ملک ۱۰۰ میلیون باشد:
۱۰۰ × ۳۰۰۰۰ = ۳۰۰۰۰۰۰
طبق مصوبه صنف مشاورین املاک در سال جاری یعنی ۱۴۰۰ اینطور مقرر شد که: پس از محاسبه این مبالغ ۲۵٪ از این مبلغ به عنوان حق کمیسیون محاسبه می شود.
حق کمیسیون = 25% * مبلغ اجاره
پس :
حق کمیسیون = 25% * 3000000
خب گفتیم که ۹ درصد هم مالیات بر ارزش افزوده داریم. اکنون آن مبلغ جمع بسته شده و به دست آمده را ضربدر ۹٪ مالیات بر ارزش افزوده می نمایبم.
مبلغ مالیات = 9% * کمیسیون
حال مبلغ مالیات را با مبلغ حق کمیسیون جمع میبندیم. انچه حاصل می شود مبلغی است که می بایست به عنوان حق کمیسیون هم از طرف مالک و هم از طرف رهن کننده ملک به مشاور و کارشناس مربوطه داده شود. تمام این محاسبات قانونی است. اما گاه به طور سالانه و یا چند سال در میان از طرف صنف تغییر نموده و در نامه ای رسمی به مشاورین املاک ابلاغ می شود.